مشخصات پردازنده‌های نسل دهم اینتل با نام رمز Comet Lake فاش شد!!

به نظر می‌رسد که با توجه به اخبار منتشر شده، اطلاعاتی نسبتا کامل از پردازنده‌های نسل دهم شرکت اینتل با نام رمز Comet Lake فاش شده باشد. در این اطلاعات درز پیدا کرده به رسانه‌ها، اطلاعاتی نسبتا جامع از سیزده پردازنده نسل دهمی اینتل ارائه شده است. به نظر می‌رسد که پردازنده‌های خانواده Comet Lake همچنان ادامه دهنده راه پردازنده‌های Skylake چهارده نانومتری باشد که در سال 2015 عرضه شده بودند.

نسل دهم از پردازنده‌های اینتل از معماری 14nm+++ استفاده خواهد کرد. قیمت پردازنده‌های ده هسته‌ای از 409 دلار آغاز خواهد شد. پردازنده‌های 8 هسته‌ای با قیمت 339 دلار در حالت پایه وارد بازار خواهند شد. پردازنده‌های 6 هسته‌ای قیمت پایه 179 دلاری دارند و در نهایت قیمت پایه مدل‌های 4 هسته‌ای از 129 دلار شروع می‌شود. اولین بار اطلاعات ارائه شده در مورد پردازنده‌های نسل دهم اینتل توسط وب‌سایت Computerbase ارائه شد که آنها نیز اطلاعات خود را از یک منبع چینی دریافت کرده بودند. به نظر می‌رسد که این پردازنده‌ها شاهد تغییرات ساختاری و تکنولوژیک چندان زیادی نخواهند بود چون همچنان از معماری استفاده شده در Coffee Lake استفاده شده با این تفاوت که یک مثبت دیگر نیز در انتهای فناوری 14 نانومتری مشاهده می‌شود.

همانند دو نسل گذشته، پردازنده‌های پرچم‌دار این خانواده نیز با نام Core i9 به بازار عرضه می‌شوند و شامل ده هسته و بیست رشته خواهند بود. بر اساس جدول اطلاعاتی، قیمت سری Core i9 که دارای ده هسته هستند بین 409 تا 499 دلار خواهد بود. در نسل حاضر Core i9-9900K که دارای هشت هسته و شانزده رشته است با قیمتی 499 دلاری به بازار عرضه می‌شود. AMD پردازنده‌های دوازده هسته‌ای و بیست و چهار رشته‌ای خود را با قیمت 499 دلار به فروش می‌رساند. به نظر می‌رسد که اینتل قصد دارد در نسل دهم رقابت جدی از لحاظ قیمت با AMD داشته باشد.

بعد از پردازنده‌های پرچم‌دار حالا به Core i7 خواهیم رسید. به نظر پردازنده‌های Core i7 در نسل دهم دارای هشت هسته و شانزده رشته خواهند بود و قیمت آن چیزی در حدود 339 تا 389 دلار خواهد بود. در بخش پردازنده‌های Core i5 نیز شاهد استفاده از شش هسته و دوازده رشته خواهیم بود. قیمت این پردازنده‌ها نیز بین 179 دلار تا 269 دلار پیش بینی شدند. قیمت این پردازنده چیزی در حدود نسل قبلی است. در نهایت نیز به پردازنده‌های Core i3 خواهیم رسید که شامل چهار هسته و هشت رشته خواهند بود. قیمت این پردازنده نیز از 129 دلار شروع شده و در نهایت به 179 دلار ختم می‌شود.

بر اساس اطلاعات ارائه شده، Core i9-10900KF پردازنده پرچم‌دار اینتل در نسل نهم است که دارای هشت هسته و بیست رشته است. بر اساس قیمت تعیین شده این پردازنده رقیبی مستقیم برای AMD Ryzen 9 3900X خواهد بود که دارای 12 هسته و 24 رشته است. این چیپ دارای سرعت پایه 3.4 گیگاهرتز و سرعت بوست 5.2 گیگاهرتز خواهد بود. این چیپ دارای 20 مگابایت حافظه کش، حداکثر مصرف انرژی 105 وات و قیمتی 499 دلاری خواهد بود. در حال حاضر بازهم اینتل نتوانسته است که تعداد هسته و رشته پردازنده پرچم‌دار خود را با رقیب مستقیم از شرکت AMD یکسان کند. در تصویر زیر می‌توانید مشخصات کامل فاش شده مربوط به نسل دهم پردازنده‌های اینتل را مشاهده کنید:

 

 

همچنین در نهایت به نظر می‌رسد که اینتل از سوکت جدید LGA 1159 استفاده خواهد کرد. همچنین استفاده از حافظه‌های رم DDR4-3200 نیز انجام خواهد شد. البته این اطلاعات هنوز توسط اینتل تایید نشده اما به نظر می‌رسد که بسیاری از این اطلاعات در آینده نزدیک مورد تایید قرار گیرد.