به نظر می‌رسد که برنامه‌های AMD برای ساخت و عرضه ریزمعماری Zen 4 به درستی در حال پیگیری است و در سال ۲۰۲۱ شاهد عرضه پردازنده‌هایی بر اساس آن خواهیم بود. TSMC به عنوان شریک AMD در ساخت این ریزمعماری در مورد اولین نسخه‌های پردازنده‌های پنج نانومتری بسیار امیدوار است. TSMC پردازنده‌های پنج نانومتری را نه تنها برای AMD بلکه برای اپل و HiSilicon تولید خواهد کرد.

ریزمعماری Zen 4 برای AMD بسیار مهم است چون پلتفرم نسل بعد اینترپرایز آنها نیز بر همین اساس است که در حال حاضر با نام رمز Genoa شناخته می‌شود. همچنین آنها قصد دارند تا سوکت جدیدی را برای استفاده از این پردازنده‌ها با نام SP5 معرفی کنند. این سوکت جدید که توسط AMD معرفی خواهد شد به آنها اجازه می‌دهد تا تغییرات گسترده‌ای را در ساختار ورودی و خروجی پردازنده مثل استاندارد جدید حافظه، نسل جدید شکاف PCI-E، کانال‌های بیشتر حافظه و … اعمال کنند. در حال حاضر تولید این ریزمعماری تا ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است که می‌تواند عاملی ترغیب کننده برای مصرف کننده باشد. در برنامه‌های AMD ذکر شده که آنها قصد دارند پردازنده‌های جدیدی از نسل هفت نانومتری را عرضه کنند که از ریزمعماری بهبود یافته ۷nm+ استفاده می‌کند. در صحبت‌های سران AMD مشاهده شده که آنها انتظار دارند تفاوت نسل جدید ریزمعماری دقیقا به همان مقداری باشد که در مقایسه دو نسل Zen 2 و Zen 3 مشاهده شده است. پردازنده‌های هفت نانومتری این شرکت توانست به مقدار بیست درصد بیشتر ترانزیستور را دروت پردازنده قرار دهد.

انتظار می‌رود که در آینده اخبار بسیار بیشتری از Zen 4 و معماری پنج نانومتری منتشر شود. در کنار این دو، قطعا نسل پنجم از پردازنده‌های AMD Ryzen از معماری پنج نانومتری استفاده خواهد کرد. انتظار می‌رود که این نسل بتواند از حافظه DDR5، شکاف‌های PCI-E Gen 5 و دیگر ویژگی‌های نوین پشتیبانی کند. پیشرفت AMD در استفاده از ریزمعماری‌های مدرن در چند سال گذشته باعث افزایش محبوبیت آنها شده اما در سمت مقابل اینتل هنوز با مشکلاتی مواجه است. اینتل هنوز هم برای پیاده سازی ریزمعماری ده نانومتری با مشکلات زیادی روبرو است و برای بسیاری از پردازنده‌ها از ساختار ۱۴ نانومتری استفاده می‌کند. انتظار نمی‌رود که اینتل بتواند به این زودی در زمینه استفاده از ریزمعماری‌های جدید با AMD رقابت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست