کاهش موجودی 50 درصدی هارد دیسک‌ها در بازار نسبت به سال گذشته میلادی

با ظهور تکنولوژی جدید Sold-State Drive (SSD)، کاهش قیمت و ارزش بسیار بالای آن در کامپیوتر‌های خانگی و حتی اینترپرایز و در کنار آن گریز کاربران به استفاده از سرویس‌های ابری برای ذخیره‌سازی فایل‌ها به نظر می‌رسد که سال 2019، مقطع نه چندان مناسبی برای هارد دیسک‌های کلاسیک در بازار باشد. به نظر می‌رسد که این سخت‌افزار‌های کلاسیک قدرت سنتی خود را در بازار به خاطر ظهور تکنولوژی و سرویس‌های جدید از دست داده باشند و سال 2019 نمایانگر این اتفاق است.

شرکت ژاپنی Nidec که تولید بیش از 85 درصد از موتور‌های DC که در صعنت ساخت هارد دیسک استفاده می‌شود را بر عهده دارد، پیشبینی کرده که در سال 2019 شاهد 50 درصد کاهش موجودی این محصولات در بازار نسبت به سال گذشته باشید. از آنجا که این موتورها به صورت اختصاصی برای استفاده در هارد دیسک‌ها طراحی و ساخته می‌شوند، این شرکت دید بسیار مناسبی نسبت به موجودی این محصولات در بازار دارد. موتور‌های DC درون هارد دیسک‌ها، قطعه‌ای است که توسط کاربر قابل تعویض نیست چون لازم است که هارد دیسک به صورت کامل باز شود و در نتیجه محیط درون آن آلوده خواهد شد. در سال 2019، شرکت Nidec تقریبا 650 میلیون موتور DC برای ساخت هارد دیسک به بازار عرضه کرده بود. این مقدار با کاهش بسیار زیادی در سال 2019 روبرو شد. مقدار تولید Nidec در سال 2018 صرفا 375 میلیون موتور بود. این کاهش می‌تواند نمایانگر افت قدرت هارد دیسک در بازار باشد.

بر اساس اعلام شرکت Nidec آنها در سال 2019 صرفا 290 میلیون موتور تولید خواهند کرد. بر اساس این اطلاعات به نظر می‌رسد که موجودی تولید هارد دیسک در بازار نسبت به سال گذشته 50 درصد کاهش پیدا می‌کند. مدیران دیتاسنتر بیشتر از هارددیسک‌هایی با حجم بیشتر از ده ترابایت برای ذخیره‌سازی اطلاعات با ماندگاری بیشتر استفاده می‌کنند اما از SSD و DRAM بیشتر برای ذخیره اطلاعاتی استفاده می‌شود که دسترسی به آنها بیشتر انجام می‌شود. در بخش کاربران معمولی بازار بیشتر توسط درایو‌های SSD قبضه شده شده است. حتی لپ‌تاپ‌های معمولی نیز این روز‌های به درایو SSD مجهز می‌شوند. سازندگان بزرگ هارد دیسک‌ها مثل Western Digital، Seagate و Toshiba سرمایه‌گذاری بسیار زیادی در خط تولید SSD انجام داده‌اند اما هنوز هم تمرکز زیادی برای ساخت هارد دیسک برای استفاده در بخش اینترپرایز دارند. آنگونه که مشخص است شاید با پیشرفت‌های انجام شده در دهه آینده تولید هارد دیسک به کمترین حالت خود برسد چون درایو‌های SSD با سرعت فراوانی در حال رشد هستند.

کاهش موجودی 50 درصدی هارد دیسک‌ها در بازار نسبت به سال گذشته میلادی....