گزارش مالی کلی سال 2018 شرکت AMD ارائه شد

شرکت AMD به تازگی گزارش مالی کلی سال 2018 و البته گزارش مالی سه ماه پایانی همین سال را به صورت همزمان ارائه کرده است. بر اساس اطلاعات ارائه شده میزان درآمد این شرکت در سال مالی 2018، چیزی بالغ بر 6.48 میلیارد دلار بوده است. درآمد عملیاتی این شرکت 451 میلیون دلار، درآمد خالص 337 میلیون دلار و درآمد به ازای هر سهم 0.32 دلار بوده است.

سه ماهه پایانی سال 2019 نیز درآمدی معادل 1.42 میلیارد دلار، درآمد عملیاتی 28 میلیون لار، درآمد خالص 38 میلیون دلار و همچنین درآمد به ازای هر سهم 0.04 دلار را به همراه داشته است. دکتر Lisa Su مدیرعامل کلی شرکت AMD در مورد این گزارش مالی گفت:« در سال 2018 ما دومین سال رشد درآمد قابل توجه را تجربه کردیم. تعداد سهم‌ها افزایش پیدا کرد و درآمد نیز به خاطر ارائه محصولات با کیفیت بیشتر شد. مهم تر از همه چیز ما فروش و ارائه پردازنده‌های مخصوص سرور EPYC را به دو برابر افزایش دادیم و بخش پردازنده‌های گرافیکی مخصوص دیتاسنتر نیز رکورد درآمد جدیدی را در سه ماهه پایانی سال ثبت کرد. بر خلاف همه چیز به نظر می‌رسد که سال 2019 نیز سالی بسیار خوب برای ارائه محصولات جدید ما مثل نسل جدید پردازنده‌های هفت نانومتری Ryzen، پردازنده‌های گرافیکی جدید Radeon و محصولات جدید خانواده EPYC باشد.»

گزارش شرکت AMD در سال مالی 2018 به شرح زیر است:

  • درآمد 6.48 میلیارد دلار. این مقدار نسبت به سال گذشته 23 درصد افزایش داشته است و سهم بزرگی از این رشد به خاطر پردازنده‌های مرکزی و گرافیکی بوده است.
  • حاشیه ناخالص 38 درصد است. این مقدار در سال گذشته 34 درصد بود. این افزایش به خاطر ارائه محصولات جدید Ryzen، EPYC و محصولات Radeon به وجود آمده است.
  • درآمد عملیاتی 451 میلیون دلار بود. این درآمد در گزارش مالی سال گذشته صرفا 127 میلیارد بوده است.
  • درآمد خالص 337 میلیون دلار بود. این مقدار در سال گذشته 33 میلیون دلار به ثبت رسیده بود.
  • درآمد به ازای هر سهم 0.32 دلار بهوده است. این مقدار در سال گذشته صرفا 0.03 دلار بود.

AMD همچنین پیشبینی خود از سه ماهه سال ابتدایی سال 2019 را انجام داده است. آنها انتظار دارند تا درآمد در حدود 1.25 میلیارد دلار باشد. البته این مقدار ممکن است 50 میلیون دلار کمتر از میزان حدس زده باشد. این مقدار نسبت به زمان مشابه در سال 2018 در حدود 24 درصد کاهش پیدا کند. این میزان کاهش به خاطر کمبود فروش در زمینه کارت‌های گرافیکی پیش بینی شده است. همچنین کمبود فروش در این فصل در همه محصولات نیز تاثیرگذار است. در حالت کلی، برای گزارش مالی کامل سال 2019 آنها انتظار یک عدد تک رقمی بالا در زمینه درآمد کلی و رشد آن دارند که شامل همه محصولات Ryzen، EPYC و کارت‌های گرافیکی مخصوص دیتاسنتر است. AMD در سال جاری محصولات هفت نانومتری جدیدی را به بازار عرضه می‌کند که می‌تواند تاثیر زیادی در موفقیت مالی آنها داشته باشد.